Past Presidents

Since the founding of the Naropa Institute in 1974, many individuals have contributed to its growth and development. While the designations of Naropa's leadership positions have changed over its history, each of the individuals in these positions of leadership has offered exemplary vision and direction to shape Naropa's path.

Naropa's Leaders

Charles G Lief, President (2012)

Charles G. Lief

7th President, 22 July 2012–present

John Whitehouse Cobb

6th President, 2011–2012

Stuart C. Lord

5th President, 2009–2011

Thomas B. Coburn, President Emeritus

4th President, 2003–2009

John Whitehouse Cobb

3rd President, 1993–2003

Barbara Dilley

2nd President, 1985–1993

Chögyam Trungpa Rinpoche, Founder

1st President, 1974–1985

Judith Lief

Judith L. Lief

Dean, 1980–1985

Reginald Ray

Co-Director (with William McKeever), 1978–1980

William McKeever

Co-Director (with Reginald Ray), 1978–1980

Executive Director, 1977–1978

Karl Springer

Executive Director, 1975–1977

John Baker

Vice President, 1974–1975

Martin W. Janowitz

Executive Director, 1974–1975